Prof. L. Brydak – faktyczna ilość grypy w epidemiologii w Polsce

Jednym z najciekawszych aspektów dotyczących grypy jest faktyczna liczba zachorowań na grypę prawdziwą (wywołaną wirusem influenza typ A lub B) w stosunku do zachorowań grypopodobnych (które wywoływane są m.in. przez około 200 różnych wirusów układu oddechowego). Jedynie diagnostyka laboratoryjna jest w stanie rozróżnić grypę prawdziwą od innych jednostek chorobowych.

Na podstronie Grypa – wiedza podstawowa zaprezentowano literaturę pokazującą, że jedynie 10-30% zachorowań grypopodobnych wywołane jest wirusami grypy typ A lub B. Z jakiegoś powodu dane te są najczęściej przemilczane w publikacjach i konferencjach dotyczących grypy, gdzie dla uzyskania odpowiedniego efektu prezentuje się dane łączne grypy prawdziwej i zachorowań grypopodobnych.

Poniżej prezentujemy dane z weryfikacji laboratoryjnej zachorowań grypopodobnych w Polsce, pokazujące 1,4-12% dodatnich wyników laboratoryjnych tj. izolacji wirusa grypy wśród próbek pobranych w miesiącach „grypowych” od osób z klinicznymi objawami grypy w latach 2004 – 2008:

Źródło: „Grypa : pandemia grypy – mit czy realne zagrożenie?” Lidia Bernadeta Brydak, 2008, str. 187

Znalezienie aktualnych danych na temat częstości pozytywnej weryfikacji obecności wirusa grypy typ A lub B jest banalnie proste, bo takie dane publikowane są na stronach NIZP-PZH np.  Meldunki o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę w Polsce. Poniżej prezentujemy dane z sezonu 2011 / 2012:

Źródło: Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce, Rok: 2012  Numer: 8D (32), Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH,
Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej

Reklamy
%d blogerów lubi to: