Zachorowanie grypopodobne po szczepieniu przeciwgrypowym?

Zachorowanie grypopodobne po szczepieniu przeciwgrypowym może mieć miejsce w krótkim czasie po szczepieniu lub w tym samym sezonie epidemiologicznym. W zależności od tego zachorowanie takie można mieć inną przyczynę i wytłumaczenie:

  • Przyczyna i wyjaśnienie grypopodobnego samopoczucia w krótkim czasie po szczepieniu

” jest to odczyn poszczepienny, naturalna sprawa, świadczy o tym, że organizm ma silną odporność i zareagował na szczepienie , a wiele osób myśli, że dostało grypy”.

Źródło: dr Marcin Serwacki, Magazyn Polska Świat, program w TVN24.

PM CNN

  • Przyczyna i wyjaśnienie zachorowań na grypopodobną chorobę mimo szczepienia przeciwgrypowego w danym sezonie

„(…) Często ma miejsce sytuacja, kiedy takie osoby  już po zaszczepieniu przeciw grypie, zarażają się  inną infekcją, którą błędnie biorą za grypę. W ich oczach  skuteczność szczepienia znacznie spada.  Badanie dowodzi, że sytuacja taka jest stosunkowo powszechna, ponieważ  zaledwie 60% wcześniej zaszczepionych respondentów  postanowiła  powtórnie zaszczepić  się  w roku kolejnym.  Wobec tego, w kampaniach edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa dużą wagę należy położyć na  jasny przekaz  dotyczący  potrzeby  regularności szczepień  oraz różnic między grypą i innymi wirusowymi zakażeniami dróg oddechowych. (…) „

Źródło: Poziom zaszczepienia polskiego społeczeństwa na tle innych krajów europejskich – jest o co walczyć

Innymi słowy, trzeba było się wcześniej dowiedzieć, że zachorowania o przebiegu grypowym wywoływane są generalnie tylko w 5-10% przypadków (różne wartości dla różnych grup wiekowych) przez wirus grypy typu A lub B, przed którymi mogą chronić szczepienia, zob. Prof. L. Brydak – faktyczna ilość grypy w epidemiologii w Polsce. Poza tym szczepienia wykazują ok. 60% skuteczność – zob. Skuteczność szczepień przeciwgrypowych, więc takie zachorowanie może być również wywołane wirusem grypy, nawet takim, którego antygeny zawarte były w szczepionce.

  • Warto wiedzieć, że grypa „prawdziwa” może wystąpić nawet przy zgodności antygenu w szczepionce z typem wirusa, który wywołał u danej osoby infekcję. Dowody naukowe pokazują, że skuteczność szczepienia przy zgodności antygen -> szczep wirusa grypy wynosi maksymalnie ok. 60-70% i zanika wraz z upływem tygodni od szczepienia. Czytaj zawyżona skuteczność szczepień:

Eurosurvillance Jan2013

Reklamy
%d blogerów lubi to: